• Nutribullet

    I samarbete med Nutribullet fick de Europeiska mästarna ta emot en "Magic bullet", en blender som bryter ner färska livsmedel på ett sätt så kroppen tar upp näringen direkt.

  • Finnerödja

    I samarbete med Finnerödja blev det möjligt att servera smoothies av svenskodlade bär. Stort tack till Finnerödja!

PROGRAM / PROGRAMME

Saturday / Samedi

16.07.2016

 

Arrival of the referees (Type III)

Arrivée des arbitres (Type III)

Sunday / Dimanche

17.07.2016

09.00-18.00

Referees’ course (Type III)

Stage pour arbitres (Type III)

 

Arrival of the delegations

Arrivée des délégations

Monday / Lundi

18.07.2016

09.00-13.00

Referees’ course (Type III and IV)

Stage pour arbitres (Type III and IV)

Till 12.00

Final entries for FS – cat 42-50-58-69-85 kg

Inscriptions définitives pour LL – cat 42-50-58-69-85 kg

15.00-16.00

Technical conference – all teams

Conférence technique – toutes les équipes

16.15-17.00

Medical examination FS – cat 42-50-58-69-85 kg

Examen médical LL – cat 42-50-58-69-85 kg

17.15-17.45

Weigh-in FS – cat 42-50-58-69-85 kg

Pesée LL – cat 42-50-58-69-85 kg

Tuesday / Mardi

19.07.2016

10.00-15.00

Qualification rounds and repechage FS – cat 42-50-58-69-85 kg

Tours éliminatoires et repêchages LL – cat 42-50-58-69-85 kg

Till 12.00

Final entries for FS – cat 46-54-63-76-100 kg

Inscriptions définitives pour LL – cat 46-54-63-76-100 kg

16.15-17.00

Medical examination FS – cat 46-54-63-76-100 kg

Examen médical LL – cat 46-54-63-76-100 kg

17.15-17.45

Weigh-in FS – cat 46-54-63-76-100 kg

Pesée LL – cat 46-54-63-76-100 kg

18.00-18.30

Opening Ceremony

Cérémonie d’ouverture

18.30-20.30

Finals FS – cat 42-50-58-69-85 kg

Finales LL – cat 42-50-58-69-85 kg

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires

Wednesday / Mercredi

20.07.2016

10.00-15.00

Qualification rounds and repechage FS – cat 46-54-63-76-100kg

Tours éliminatoires et repêchages LL – cat 46-54-63-76-100 kg

Till 12.00

Final entries for FW – cat 38-43-49-56-65 kg

Inscriptions définitives pour LF – cat 38-43-49-56-65 kg

16.15-17.00

Medical examination FW – cat 38-43-49-56-65 kg

Examen médical LF – cat 38-43-49-56-65 kg

17.15-17.45

Weigh-in FW – cat 38-43-49-56-65 kg

Pesée LF – cat 38-43-49-56-65 kg

18.00-20.00

Finals FS – cat 46-54-63-76-100 kg

Finales LL – cat 46-54-63-76-100 kg

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires

Thursday / Jeudi

21.07.2016

10.00-15.00

Qualification rounds and repechage FW – cat 38-43-49-56-65 kg

Tours éliminatoires et repêchages LF – cat 38-43-49-56-65 kg

Till 12.00

Final entries for FW – cat 40-46-52-60-70 kg

Inscriptions définitives pour LF – cat 40-46-52-60-70 kg

16.15-17.00

Medical examination FW – cat 40-46-52-60-70 kg

Examen médical LF – cat 40-46-52-60-70 kg

17.15-17.45

Weigh-in FW – cat 40-46-52-60-70 kg

Pesée LF – cat 40-46-52-60-70 kg

18.00-20.00

Finals FW – cat 38-43-49-56-65 kg

Finales LF – cat 38-43-49-56-65 kg

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires

 

 

 

 

 

Friday / Vendredi

22.07.2016

 

10.00-15.00

Qualification rounds and repechage FW – cat 40-46-52-60-70 kg

Tours éliminatoires et repêchages LF – cat 40-46-52-60-70 kg

Till 12.00

Final entries for GR – cat 42-50-58-69-85 kg

Inscriptions définitives pour GR – cat 42-50-58-69-85 kg

16.15-17.00

Medical examination GR – cat 42-50-58-69-85 kg

Examen médical GR – cat 42-50-58-69-85 kg

17.15-17.45

Weigh-in GR – cat 42-50-58-69-85 kg

Pesée GR – cat 42-50-58-69-85 kg

18.00-20.00

Finals GR – cat 40-46-52-60-70 kg

Finales GR – cat 40-46-52-60-70 kg

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires

Saturday / Samedi

23.07.2016

 

 

10.00-15.00

Qualification rounds and repechage GR – cat 42-50-58-69-85 kg

Tours éliminatoires et repêchages GR – cat 42-50-58-69-85 kg

Till 12.00

Final entries GR – cat 46-54-63-76-100 kg

Inscriptions définitives pour GR – cat 46-54-63-76-100 kg

16.15-17.00

Medical examination GR – cat 46-54-63-76-100 kg

Examen médical GR – cat 46-54-63-76-100 kg

17.15-17.45

Weigh-in GR – cat 46-54-63-76-100 kg

Pesée GR – cat 46-54-63-76-100 kg

18.00-20.00

Finals GR – cat 42-50-58-69-85 kg

Finales GR – cat 42-50-58-69-85 kg

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires

Sunday / Dimanche

24.07.2016

10.00-15.00

Qualification rounds and repechage GR – cat 46-54-63-76-100 kg

Tours éliminatoires et repêchages GR – cat 46-54-63-76-100 kg

18.00-20.00

Finals GR – cat 46-54-63-76-100 kg

Finales GR – cat 46-54-63-76-100 kg

Award ceremonies / Cérémonies protocolaires

21.00-23.00

Final banquet

Banquet final

Monday / Lundi

25.07.2016

 

Departure of the delegations

Départ des délégations

VÅRA SPONSORER